Podsjećaju da novi nacrt ima pozitivnih promjena u odnosu na pređašnji zakon, što se odnosi prvenstveno na kaznenu politiku jer su predviđene kazne za nelegalno obavljanje posla, kako za fizičko tako i za pravno lice.
„Osim toga, nacrtom se predviđa da licencu može dobiti samo strano lice koje ima stalni boravak u Crnoj Gori. Međutim, mi smo skrenuli pažnju da se strani jezik mora poznavati na nivou B2 prilikom ispunjavanja uslova za sticanje legitimacije, umjesto nivoa B1 kako sada stoji u nacrtu. Tražili smo da se vrati obaveza angažovanja lokalnog vodiča na zaštićenim lokalitetima jer je ova odredba iz nekog razloga izostavljena“, navode u Asocijaciji.
Oni su tražili i da se određeni termini preciziraju u Zakonu da ne bi dolazilo do raznih tumačenja.
Na javnoj raspravi organizovanoj povodom nacrta novog Zakona u turizmu dogovoreno je da se u januaru odži sastanak u ministarstvu, kako bi preciznije definisali status vodiča i uredili tu oblast, sa osvrtom i na pitanje kvaliteta obrazovanja vodiča.
„U Ministarstvu ekonomskog razvoja su takođe svjesni problema deficita turističkih inspektora i po njihovim riječima, djelovaće da se on adekvatno riješi“, saopštili su iz Asocijacije.